Kto musi prowadzić pełną księgowość?

Rozliczanie wszelkich operacji finansowych jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce istnieje możliwość prowadzenia dwóch typów księgowości – pełnej lub uproszczonej. Wybór odpowiedniej formy nie jest dowolny. Wszystko zależy od dochodów i typu przedsiębiorstwa. Kto jest zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości?

Pełna księgowość a prawo

Zgodnie z prawem, prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkiem spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, spółek akcyjnych oraz z o.o. W przypadku takich podmiotów dochody nie mają znaczenia. Jeśli chodzi o pozostałe firmy, wybór odpowiedniej formy księgowości zależy od przychodów.

Gdy przychody przedsiębiorstwa przekraczają 2 000 000 euro w skali roku, właściciel firmy jest zobowiązany do rozliczania się na zasadach pełnej księgowości. Dokładną wysokość tej kwoty w przeliczeniu na złotówki określa się na podstawie regulacji ustawy o PIT i Ustawy o Rachunkowości. Następuje to w oparciu o średni kurs NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku.

Pełna księgowość a zmiana typu działalności

Zdarza się, że dana firma przez lata korzystała z uproszczonej księgowości. Po zmianie formy prawnej przedsiębiorstwa pojawia się jednak konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy zwykła działalność gospodarcza jest przekształcana w spółkę handlową, akcyjną czy kapitałową prawa handlowego.

Jeśli natomiast przychody firmy przekroczyły 2 000 000 euro w roku poprzednim, w kolejnym konieczne jest przejście na pełną księgowość. Kwestie te wielu przedsiębiorcom mogą wydawać się niejasne, dlatego tak dużą popularnością cieszą się usługi księgowe. Profesjonalna księgowa wie, jak odpowiednio prowadzić księgi rachunkowe i jaka forma księgowości jest wymagana w przypadku danej firmy. Korzystanie z pomocy specjalistów naszego biura rachunkowego zmniejsza ryzyko popełnienia pomyłek, które bywają kosztowne. Niewłaściwa forma rozliczeń może bowiem doprowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.