Ile kosztuje obsługa księgowa?

Obsługa księgowa to doskonały wybór zarówno dla dużych, jak i średnich oraz małych firm ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim skorzystanie z tego rodzaju usług jest wygodne i pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu. Część osób nie decyduje się jednak na to rozwiązanie, ponieważ ma obawy, że będzie ono zbyt drogie. Ile kosztuje księgowość prowadzona przez specjalistę?

Ile kosztuje księgowość?

Trudno wskazać, ile dokładnie kosztują usługi księgowe. Cennik każdego biura rachunkowego może być bowiem inny. Zależy to zazwyczaj od renomy danego miejsca, a także doświadczenia pracujących w nim fachowców. Nierzadko znaczenie ma też miejsce, w którym jest zlokalizowane dane biuro rachunkowe — ceny są często większe w przypadku tych znajdujących się w większych miastach. Wpływ na cenę obsługi księgowej ma również to, jaka usługa jest dla danego przedsiębiorstwa ważna. Inną kwotę trzeba bowiem zapłacić za pełną księgowość, a inną, jeśli specjalista ma zająć się np. prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów.

Na cenę wpływ ma również zakres obowiązków wykonywanych przez specjalistę. Mniej zapłaci właściciel niewielkiego przedsiębiorstwa, w którego przypadku konieczne jest przygotowanie kilku dokumentów, a więcej osoby prowadzące duże firmy, ponieważ obsługując je, specjalista będzie musiał zająć się znacznie większą liczbą pism. Dla przykładu cena za prowadzenie księgi przychodów i rozchodów w przypadku prowadzenia spółki jawnej lub cywilnej zaczyna się od około 199 złotych.

Z kolei, w przypadku chęci zlecenia prowadzenia pełnej księgowości, trzeba liczyć się z ceną wynoszącą co najmniej 800 złotych. Cennik usług księgowych zawiera zazwyczaj również ofertę ewidencji ryczałtowej, której koszt wynosi zazwyczaj ponad 150 złotych. Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego to koszt 1200 złotych, natomiast opracowanie polityki bezpieczeństwa ochrony danych osobowych to suma sięgająca około 4000 złotych. Są to jednak ceny orientacyjne i tak jak zostało wspomniane, w zależności od kilku czynników mogą się one różnić od kosztów, jakie będzie musiało ponieść Państwa przedsiębiorstwo.

Biuro rachunkowe — czy warto zlecić mu obsługę księgową?

Niektóre firmy nie inwestują w obsługę księgową przekonane, że nie potrzebują w tej kwestii pomocy biura rachunkowego. Czy korzystanie z tego rodzaju usług się opłaca? Tak — pod warunkiem, że znajdzie się odpowiednich specjalistów. Podstawowe plusy, płynące z obsługi księgowej przez biuro rachunkowe to:

  • oszczędność czasu — zlecając obowiązki związane z prowadzeniem księgowości specjaliście, nie trzeba samemu wypełniać co miesiąc znacznej liczby dokumentów, deklaracji czy sprawozdań. Co więcej, zatrudniając specjalistę, nie muszą Państwo poświęcać czasu na przyswajanie nierzadko skomplikowanych przepisów prawnych, a zamiast tego mogą Państwo skupić się na rozwoju firmy;
  • oszczędność pieniędzy — zazwyczaj stawiając na obsługę księgową realizowaną przez biuro rachunkowe, płaci się mniej, niż zatrudniając księgowego z odpowiednim wykształceniem;
  • wygoda — zlecając obsługę księgową, nie muszą Państwo zajmować się kwestiami związanymi z ewidencją rachunków, ponieważ to zadanie realizują specjaliści. Co więcej, niektóre tego rodzaju firmy dostosowują się do klienta zarówno odnośnie do godzin pracy, jak i formy przesyłania dokumentów — obecnie do wielu biur można je wysyłać pocztą elektroniczną;
  • bezpieczeństwo — nierzadko najważniejsza kwestia dla osób, które są obsługiwane przez biuro rachunkowe. Dzięki temu, że dokumentacją zajmują się osoby wykwalifikowane, mają Państwo pewność, że wszystko zostaje przeprowadzone zgodnie z prawem oraz w terminie. Jest to istotne, ponieważ błąd w dokumentach mógłby wiązać się z nieprzyjemnościami.

Te wszystkie zalety sprawiają, że zlecenie określonych zadań specjalistom staje się opłacalne. Warto przy tym pamiętać, aby podczas wyboru określonej firmy nie patrzeć jedynie na jej cennik. Biuro rachunkowe powinno przede wszystkim zatrudniać fachowców, którzy do każdej sprawy podchodzą indywidualnie i potrafią dostosowywać się do klienta. O kompetencjach Biura Rachunkowego MKF świadczy m.in. wpisanie go na listę Certyfikowanych Biur Księgowych.

Koszt prowadzenia księgowości

FAQ:

1. Od czego zależy cena za obsługę księgową realizowaną przez biuro rachunkowe?

Cena obsługi księgowej przez biuro rachunkowe zależy od rodzaju i zakresu realizowanych zadań, od wielkości przedsiębiorstwa, które jest klientem, a także od samej firmy realizującej usługę — od jej renomy i doświadczenia pracowników.

2. Jakie zalety ma zlecenie obsługi księgowej?

Zlecenie zadań związanych z obsługą księgową firmie zewnętrznej to oszczędność czasu oraz pieniędzy, a także gwarancja bezpieczeństwa i wygody, jeśli zadania będą realizowane przez specjalistów.


3. Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe, które ma realizować obsługę księgową?

Biuro rachunkowe realizujące obsługę księgową powinno zatrudniać wyłącznie wykwalifikowanych specjalistów, którzy indywidualnie podchodzą do każdego zlecenia. Potwierdza to wpisanie firmy na listę Certyfikowanych Biur Księgowych.