Czym jest obsługa księgowa firmy online?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do odpowiedniego prowadzenia księgowości. Wiele osób nie orientuje się jednak w przepisach w tym zakresie. Wówczas z pomocą przychodzi księgowość online. Przyjmuje ona formę płatnych platform, dzięki którym przedsiębiorca może samodzielnie rozliczać finanse swojej firmy. Na czym dokładnie to polega?

Księgowość online samodzielna i przy pomocy specjalistów

Księgowość online kojarzy się zwłaszcza z programami, które pomagają przedsiębiorcy samodzielnie rozliczać podatki oraz nadzorować finanse swojej firmy. Takie systemy są dostępne przez całą dobę. Niektóre biura księgowe oferują również pomoc specjalistów. To dobra opcja dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzić biznes, a więc nie wiedzą, jak korzystać z programów do księgowości.

Księgowy może w każdej chwili odpowiedzieć na pytania klienta online, bez konieczności odwiedzania jego siedziby. Specjalista tworzy też dokumenty w wersji elektronicznej. W imieniu przedsiębiorcy zajmuje się rozliczaniem podatków i wypełnianiem sprawozdań. W razie jakichkolwiek problemów możliwe jest skonsultowanie się z nim mailowo lub telefonicznie. Usługi księgowe tego typu pomagają legalnie prowadzić firmę nawet przez osoby, które nie dysponują żadną wiedzą na temat rachunkowości.

Jakie możliwości daje księgowość online?

Programy do księgowości online pozwalają na kompleksową obsługę finansów danego przedsiębiorstwa. Dzięki nim klient może:

  • wystawiać faktury,
  • opłacać składki ZUS,
  • drukować księgi przychodów i rozchodów, rejestry oraz ewidencje,
  • składać deklaracje podatkowe,
  • opłacać podatki,
  • dodawać koszty.

Księgowość online pozwala na dopełnianie bieżących obowiązków właściciela firmy bez konieczności wychodzenia z domu. To opcja, która cieszy się ogromną popularnością i stopniowo wybiera tradycyjną księgowość. Stała obsługa jest dostępna zarówno dla właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółek czy firm zatrudniających pracowników. Koszt usługi to zwykle około kilkuset złotych miesięcznie.